Proiecte tematice în clasele a IV-a
Vineri, 28 noiembrie 2025, elevii claselor a IV-a, însoțiți de doamnele diriginte Ludmila PRODAN Natalia LUNGU, au participat la o excursie educativă în municipiul Chișinău.
Activitatea a avut drept scop consolidarea cunoștințelor despre mediul înconjurător, stimularea spiritului de observație și a responsabilității față de natură, precum și familiarizarea elevilor cu procesul creativ și artistic al preparării produselor de cofetărie.
Excursia s-a desfășurat în cadrul proiectelor tematice

„Exploratori ai naturii” 

și al proiectului educațional transfrontalier CHESS desfășurate la Grădina Botanică, și

„Arta dulciurilor”

, organizat sub forma unui master class la fabrica „Franzeluța”.
Activitățile propuse au vizat dezvoltarea competențelor practice, culturale și estetice ale elevilor, în concordanță cu obiectivele educaționale ale instituției.
În urma acestei excursii, elevii au dobândit noi cunoștințe despre biodiversitate, au înțeles importanța protejării mediului, au observat direct procese tehnologice specifice industriei alimentare, au experimentat activități creative și au trăit momente memorabile, care vor contribui la formarea lor armonioasă.

















