18 ianuarie -Ziua Internațională a Omului de Zăpadă!

Proiectul derulat, a invitat toți participanții, în a conștientiza necesitatea unei vieți trăite sănătos, în strânsă armonie cu natura, în care sportul și activitățile în aer liber, se pot împleti frumos cu creativitatea, respectul pentru cultul muncii, în acest caz, pentru opera de factură efemeră.

Omul de Zăpadă, laitmotivul întregii săptămâni de vacanță, a fost imaginat, visat chiar, rostogolit, finisat, îmbrăcat și însuflețit, de către fiecare copil participant, în parte. Zăpada moale, o formă de agregare a apei în natură, a prins viața în mâinile harnice ale copiilor. În joaca și bucuria lor, au muncit și au realizat câte un produs finit, fără să știe, de fapt, că profesorii i-au încurajat în realizarea de bune practici, prin manifestarea talentului creativ.

Obiectivele proiectului au vizat: menținerea unei stări optime de sănătate; dezvoltarea armonioasă a personalității, combaterea excesului ponderal și a obezității; valorizarea efectelor pozitive ale educației fizice (luarea unor decizii sau formularea unor judecăți evaluative, conforme cu conținuturile însușite); echilibrarea și reglarea emoțională (prin descărcarea agresivității, defulare etc.).

Fiecare participant a realizat fotografii cu omul său de zăpadă, pe care le-a postat pe „padlet-ul” special, creat pentru această activitate.

Proiectul a avut ca impact: consolidarea colaborării elevi – cadre didactice implicate – pentru descoperirea și stimularea copiilor cu aptitudini sportive și artistice; bucuria elevilor de a desfășura mai multe activități în aer liber; implicarea responsabilă și afectivă a elevilor în viața școlii, a comunității atragerea părinților, a altor membri ai comunității în strategiile educaționale ale școlii.