Parteneriatul cu colegii din România la o nouă etapă!

„Împreună putem fi mai buni – oricând și oriunde”, acesta a fost deviza care a unit copiii din instituția noastră și cei din România la  frumoase activități cu genericul : Obiceiuri și tradiții de iarnă!Evenimentele date, au avut loc în 2 perioade, în școala noastră – 12-13 decembrie 2019 și 18-19 decembrie în România, Bârlad și satul Blăgești județul Vaslui, în colaborare cu cadrele didactice și parinți din România și Republica Moldova.

În cadrul acestui proiect educativ internațional copiii și cadrele didactice au prezentat frumoase obiceiuri și tradiții pe parcursul activităților organizate în cele 3 instituții. Copiii au mers în vizite unul la celălalt datorită colaborării eficiente cu părinții!

Tot în cadrul acestui eveniment copiii au mers organizat la câteva monumente istorice și companii de succes din Republica Moldova și România, putem menționa:

Muzeul satului, Mereni, raionul Anenii Noi

Muzeul etnografic, Chișinău

Compania „Viorica-cosmetic”, Chișinău

Palatul culturii, Bârlad, România.

Instituția noastră aduce mulțumiri tuturor participanților acestui proiect, așteptăm și alte realizări pe care să le facem împreună!